Google SEO Ayarları - Web sitenizi nasıl optimize edebilirsiniz?

Arama motoru optimizasyonu
Jan
7

Google SEO Ayarları - Web sitenizi nasıl optimize edebilirsiniz?

01/07/2021 12:00 AM tarafından Blogger içinde Seo


Google SEO ayarları için Google Discover çok büyük. 2019'da Google , Discover'da aylık 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu iddia etti ve bu da onu neredeyse Instagram kadar büyük kılıyor. Ve Google Discover'da yer alacak kadar şanslı olan web siteleri, organik trafikte sağlam bir artış elde ediyor. Bu yüzden kesinlikle olması gereken bir yer. 

Tek sorun, Google Keşfet'te öne çıkmanın güvenilir bir yolu olmamasıdır. Bazı web siteleri burada ve orada şanslı olsa da, hiç kimsenin tutarlı bir şekilde özellik gösterebildiğini duymadım. Neyse ki Google, Google Discover'a girme şansımızı nasıl artıracağımız konusunda bize birkaç ipucu veriyor ve bu makale şu ana kadar bildiğimiz her şeyi özetlemeyi amaçlamaktadır.

Google Keşfet nedir? Google SEO Ayarları Neden Önemli?

Google Discover'ın ne olduğunu anlamak için önce arama sonuçlarının gelişimini anlamalıyız. Google, geçmişi boyunca yanıtları bulmak için attığınız adımların sayısını en aza indirmeye çalışıyordu. En başta, arama sonuçları sayfasında elde ettiğiniz tek şey on mavi bağlantıydı ve bilgileri almak için web sitelerinden birini ziyaret etmeniz gerekiyordu. Yani arama yolculuğunuz şuna benziyordu:

Google'ı açın -> sorgu girin -> ara'yı tıklayın -> web sitesini açın -> bilgi alın

Ancak daha sonra Google, bilgi panellerini ve öne çıkan snippet'leri ve diğer SERP geliştirmelerini sunmaya başladı.

En alakalı bilgiler web sitelerinden alınmış ve doğrudan arama sonuçlarında görüntülenmiştir. Ve pek çok arama yolculuğu şöyle görünmeye başladı. Sanki bu yeterli değildi, Google ayrıca siz sorguyu yazarken bazı yanıtları tahmin etmeye başladı.

Son numarası olarak Google, bilgileri mevcut ilgi alanlarınıza göre Chrome aracılığıyla veya telefonunuzdaki bir ana ekran aracılığıyla sunan bir platform olan Google Discover'ı tanıttı.

Google Keşfet ile ilgili güzel bir şey, yalnızca ilgi alanlarınızı değil, onlarla ilgili mevcut ilerlemenizi de izlemesidir. Örneğin, bir dil öğreniyorsanız, mevcut yeterliliğinizi bilecektir. Yeni bir bisiklet arıyorsanız, alıcı yolculuğunuzun tam aşamasını bilecektir. Temel olarak Google, bir sonraki sorgunuzu tahmin etmek için arama geçmişinizi kullanıyor. Başarılı olursa, arama süreciniz şöyle görünebilir.

Bu ilerlemeden, aramanın kullanıcılar için gittikçe daha kolay hale geldiğini, ancak aynı zamanda web sitesi sahipleri için gittikçe daha az kullanışlı hale geldiğini görebilirsiniz. Web sitesi sahipleri görünürlüğünü korumak istiyorsa, o zaman sadece organik olarak sıralanmak değil, aynı zamanda sıfır konumu ve Google Keşfet gibi yerlerde öne çıkmak da önemlidir.

Google Keşfet'te nasıl öne çıkarılır?

İpuçlarını tartışmaya başlamadan önce, Discover platformunun sadece birkaç yaşında olduğuna dikkat etmek önemlidir. Hala oldukça fazla değişiklik var ve bugün işe yarayan şeyler yarın çalışmayabilir. Aslında, Google temsilcileri bile web sitesi sahiplerini Google Discover trafiğine güvenmekten aktif olarak caydırıyor.

Bunu akılda tutarak, içeriğinizin Google'ın keşfetmesi için dikkate alınması için minimum gereksinimler şunlardır:

1. Benzersiz ve zamanında içerik oluşturun

konuya geçmeden önce benzersiz içerik için araçlarımızı kenara not alın.

Makale yeniden yazım: https://ask4seo.com/article-rewriter

Makale spinner: https://ask4seo.com/makale-article-spinner-pro

Google Keşfet, yalnızca mevcut ilgi alanlarını karşılayan benzersiz sayfalar içerecektir. Bu sayfalar genellikle iki türdendir: yaprak dökmeyen veya modaya uygun.

Evergreen sayfalar her yaşta olabilir, önemli olan sık sık güncellenmeleri ve günümüzde hala geçerli olan bir konuyu ele almalarıdır. Bu tür sayfalar, uzun süre boyunca sabit bir Keşfet trafiği akışı sağlama eğilimindedir.

Modaya uygun sayfalar, haberleri kapsayan veya sektördeki son gelişmeler hakkında fikir parçaları sağlayan sayfalardır. Bu tür sayfalar, iki ila üç gün süren ve ardından tamamen kaybolan bir Keşfet trafiğinde artış sağlama eğilimindedir.

Başka bir deyişle, ya trend olan bir konuyu ilk ele alanlardan biri ya da unutulmayan bir konuyu ele alan en iyilerden olmalısınız, mevcut bir çevrimiçi içeriğe değer katmalısınız. Rakip makalelerin yeniden yazılması ve yorucu konuların geri dönüşümü uçup gitmeyecek.

2. Sayfalarınızı mobil cihazlar için optimize edin

Google Discover bir mobil platform olduğundan, sayfalarınızın bir mobil görünüm için uygun şekilde optimize edilmesi için bariz gereksinimlerden biri. Web siteniz bir CMS platformu kullanılarak oluşturulmuşsa, yapmanız gereken tek şey duyarlı bir tema kullandığınızdan emin olmaktır. Değilse, mobil öncelikli dizine ekleme gereksinimlerine uymak istiyorsanız izlenecek en iyi uygulamalar listesine göz atın.

3. İyi bir kullanıcı deneyimi sunun

Google'ın önceliklerinden biri, bilgileri olabildiğince çabuk sunmaktır; bu, daha az sayfa engeliyle daha hızlı sayfaları tercih ettiği anlamına gelir. İyi bir kullanıcı deneyimine sahip hızlı sayfalar için Google'ın standartlarını karşılamanın iki yolu vardır. 

İlki, AMP teknolojisini kullanarak sayfalar oluşturmaktır . Teknoloji, çalıştırabileceğiniz kod türlerine katı sınırlamalar getirir ve sonuçta ortaya çıkan sayfalar yıldırım hızında çıkar. Şimdiye kadar, Google Keşfet'te yer alan sayfaların çoğu AMP sayfalarının şimşek simgesi ile işaretlenmiş gibi görünüyor.

Hızlı sayfalar oluşturmanın ikinci yolu, performanslarını Google'ın en son kullanıcı deneyimi ölçümleri olan Core Web Vitals ile karşılaştırmaktır. Temel Web Vitals'da iyi performans gösteren sayfalara, AMP sayfalarıyla aynı avantajlar verilir ve ayrıca Google Keşfet'e girme konusunda herhangi bir sorun yaşamaz.

4. Yüksek çözünürlüklü resimler kullanın

Google Keşfet'te yer alan makalelerin çoğuna büyük bir önizleme görüntüsü eşlik eder ve Google bu görsellerin yüksek kalitede olması konusunda ısrar eder. Görüntülerinizin kalitesi yetersizse, önizlemeler yerine küçük resimler olarak görüneceklerdir. Bu, Google'ın gereksinimleri konusunda çok net olduğu bir alandır:

İçeriğinize ilgi çekici, yüksek kaliteli görseller, özellikle de Keşfet'ten ziyaret getirme olasılığı daha yüksek olan büyük görseller ekleyin. Büyük resimlerin en az 1200 piksel genişliğinde olması ve max-image-preview: büyük ayarıyla veya AMP kullanılarak etkinleştirilmesi gerekir. Resminiz olarak bir site logosu kullanmaktan kaçının.

5. İçerik keşfet politikalarına uyun

Google , belgelerinde, içeriğinizin Keşfet beslemesinde olmasını istiyorsanız uyulması gereken temel içerik politikalarını ana hatlarıyla belirtir. Bunların çoğu sağduyu, ancak birkaçı burada bahsetmeye değer:

Şeffaf
İçerik, yayın tarihlerini, yazar ve şirket bilgilerini ve iletişim bilgilerini sağlamalıdır.


Sansasyonel, yanıltıcı veya tetikleyici tıklama tuzağı başlıklarına izin verilmez.

Aşırı reklam yok Reklamlar
ana içeriğinizi aşmamalı ve tüm sponsorluk ifşa edilmelidir.

Yanlış bilgi
içermeyen YMYL (Paranız veya Hayatınız) içeriği bilimsel fikir birliğine aykırı olmamalıdır.

Müstehcen içerik yok
İçerik, cinsel uyarılmaya neden olacak şekilde tasarlanmış resimleri ve videoları içermemelidir.

Küfür yok
Maalesef, içerik kaba dil veya küfür içermemelidir.

6. Güvenli bir bağlantı sağlayın

Google Keşfet, herhangi bir güvenlik endişesi varsa bir sayfa öne çıkarmaz. Sadece web sitenizin HTTPS aracılığıyla yüklenmesi değil, tüm kaynaklarınızın da güvenli bir bağlantı üzerinden yüklenmesi önemlidir.

Bu sorunun kontrol edilmesi ve düzeltilmesi aslında kolaydır. Web sitenizi Web Sitesi Denetçisi ile denetlediğinizde, Site Yapısı> Site Denetimi> Kodlama ve teknik faktörler bölümüne gidin ve karışık içerik sorunlarını kontrol edin. Sorunlardan herhangi biri bulunursa, araç size HTTPS yerine HTTP aracılığıyla yüklenen kaynakların tam listesini sağlayacaktır.

7. EAT sinyalleri oluşturun

Google, aynı EAT ilkelerini hem arama içeriğine hem de Keşfet içeriğine uyguladığını söylüyor . Bu, Google'ın, EAT sinyallerini görüntüleyen birçok ayrı sayfaya sahip web sitelerine güvenme eğiliminde olduğu anlamına gelir.

Bugüne kadar, EAT sinyallerini görüntülemenin en uygun yolu, çok sayıda kaliteli geri bağlantı kazanmaktır. Sayfalarınıza ne kadar çok web sitesi bağlanırsa, Google algoritmasına o kadar yetkili görünürler.

Ve kaliteli geri dönüşler kazanmanın en hızlı yolu, onları rakiplerinizden çalmaktır. Tek yapmanız gereken, anahtar kelime boşluk analizi yapmak ve rakiplerinize bağlantı veren web sitelerini bulmak için SEO SpyGlass'ı kullanmaktır , ancak siz değil - bunlar birincil geri bağlantı potansiyellerinizdir:


Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, o zaman varlık ilişkilendirmelerini kullanarak ek EAT sinyalleri göstermeyi deneyebilirsiniz: marka varlığınızı oluşturmak, yazarlarınızı vurgulamak için şema işaretlemesini kullanmak ve kopyanızda ilgili varlıklardan bahsetmek. Daha ayrıntılı tavsiyeler için varlık kılavuzumuza göz atın .

8. Diğer kaynaklardan gelen trafiği gösterin

Geçtiğimiz yıl, Google Keşfet'in önce kendi kitlelerimiz arasında popüler olan makaleleri topladığını gördük. Tipik olarak, bir makale yayınlar ve onu kendi kanallarımızı (e-posta, sosyal) kullanarak dağıtırız. Makale, web sitemiz için ortalamanın üzerinde trafik çekiyorsa, bir veya iki gün sonra Keşfet'te öne çıkarılabilir. Aşağıda, Google Keşfet için tipik trafik modelimizin bir ekran görüntüsü bulunmaktadır (üçüncü günde yeşil sinyal):


Korelasyon mu nedensellik mi olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz, ancak makalelerimizde biraz trend oldu. İçeriğinizi yayınlandıktan sonraki ilk birkaç gün içinde dağıtmanın ve agresif bir şekilde tanıtmanın Google Keşfet'te öne çıkma şansınızı artıracağını söyleyerek kendimize biraz güveniyoruz.

Google Discover trafiği nasıl izlenir?

Google Discover'ın peşine düşecekseniz ve bunu SEO stratejinizin bir parçası haline getirecekseniz, performansınızı izlemek için güvenilir bir yol bulmanız gerekir. Henüz Google Keşfet trafiğini izlemenin uygun bir yolu yok, ancak bazı seçenekleriniz var.

Google Arama Konsolu
In Google Search Console , sen gidebilirsin Performans> Last.fm ' ve Discover istatistiklerin yanı: tıklama, gösterim ve TO:
Tek dezavantajı, verilerin trafiğinizin geri kalanından izole edilmiş olmasıdır, bu nedenle genel bağlamı kaçırırsınız. Bu verileri herhangi bir sonuca varmak için kullanmak için, bunları dışa aktarmanız ve trafik kaynaklarınızın geri kalanındaki verilerle birleştirmeniz gerekir. Yani esas olarak bir kolaylık meselesi.

Yandex Metrica
Öte yandan Yandex Metrica , tüm trafik kaynaklarını uygun bir renk kodlu grafikte görüntüleyerek çok iyi bir iş çıkarıyor ve Google Keşfet'i içeriyor:


Tek sorun, Yandex Metrica'nın iOS cihazlarından gelen Google Discover trafiğini izlememesidir, bu nedenle yaklaşık% 10'luk bir hata payı vardır (bu sayıya Search Console verilerini Yandex Metrica verileriyle karşılaştırarak ulaştık). Bunun dışında, makalelerinizden hangilerinin öne çıktığını ve bu özelliğin genel bağlamının ne olduğunu izlemek için iyi bir yoldur.

Google Analytics
Google Analytics , Keşfet'i ayrı bir trafik kaynağı olarak izlemez ve şunları yapmayı planlamaz:

Bununla birlikte, teknik olarak eğilimli biriyseniz ve ellerinizi kirletmek istiyorsanız, bir dizi Google Analytics ayarını kullanarak Google Discover trafiğini nasıl tahmin edeceğinize ilişkin bu ayrıntılı kılavuzu takip edebilirsiniz .

Son düşünceler
Google Keşfet ile, Google'ın içerik odaklı sıralama faktörlerini ikiye katladığı görülüyor. Dolayısıyla genel tavsiye öncekiyle aynıdır - yüksek kalitede orijinal içerik sunun. Bunun dışında bazı teknik gereksinimleri göz önünde bulundurun: yüksek çözünürlüklü görüntüler; veri, yazar ve şirket açısından şeffaflık; kullanıcı deneyimi ölçümleri; ve kirli sözler yok.

Google Discover ile deneyiminiz neler oldu? Öne çıkmayı başardınız mı? Herhangi bir model fark ettiniz mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.


ayrılmak bir yorum
Lütfen yorumlarınızı buraya gönderin.

canlı kripto para

2021 SEO

2021 Mobile SEO

2021 İstanbul SEO

FOR ADVERTISING | REKLAM İÇİN WHATSAPP: +905447444182